O prospěšnosti obchvatu bude přesvědčovat soukromá firma. Stát za to zaplatí 870.000 Kč

Projekt ŘSD, za jehož realizaci obdrží soukromá firma Spindoctors přes 870.000 Kč, má poněkud zvláštní zadání - eliminovat skepsi a nepodložené negativní zprávy o očekávané stavbě obchvatu. Ne, skutečně není prvního apríla, taková smlouva s tímto zadáním v centrálním registru smluv skutečně existuje.

Shrnutím událostí posledních let se mají věci asi tak, že navzdory tvrdému politickému tlaku magistrátní koalice, se k připomínkám EIA sešly stovky nesouhlasných připomínek občanů Havířova, Těrlicka a Horní Suché. Přes čtyřicet bodů, které vzešly z připomínek, projekt, tak jak je navržen, posouvá k nutnosti vypracovat spousty změn anebo zvážit alternativní řešení. Přesto si ŘSD dále prosazuje svou a letos v únoru si najalo soukromou agenturu, která má za úkol do roka a do dne místní obyvatele přesvědčit, že obchvat je vlastně něco sluníčkového, co si všichni přejí.

Jak budou úspěšní či neúspěšní, uvidíme, za rok, ovšem představa, že nám sem stát posílá zaměstnance soukromé firmy, která nemá k regionu žádný vztah, aby nás přesvědčovali co si máme nebo nemáme myslet o tom, co se děje v našem regionu či v místě našeho bydliště, je skutečně děsivá. Nehledě na to, že bezmála miliónová částka by šla v dnešní době, kdy se řeší udržitelnost veřejných rozpočtů, využít na mnohem užitečnější věci.