Pomníček10

POMNÍK OBĚTEM ŽIVOTICKÉ TRAGÉDIE, č. 10

Alois Palowski zemřel ve věku 29 let, národnost: polská, povolání: horník, bydliště: Horní Suchá 314

Anton Piegrzymek zemřel ve věku 23 let, národnost: česká, povolání: horník, bydliště: Horní Suchá 49

Z knihy Mečislava  Boráka: Svědectví ze Životic.

"Alojzy PALOWSKI Nar. 12. 3. 1915 v Horní Suché, národnost: polská, povolání: horník, bydliště: Horní Suchá 314.

Šel jsem ráno z noční směny, všude bylo plno vojska. Poblíž Urbana mě zastavili a chtěli průkaz, pak mě pustili. Šel jsem kolem Guziurů a viděl jsem tam stát čtyři chlapce. Dostal jsem strach, ani jsem se moc nerozhlížel a spěchal domů. Strážný mě zahlédl, ale nezastavil mne. Doma mi už dali pokoj. Matka říkala, že bratr Alojzy ráno viděl, jak vedou gestapáci od Životic nějakou zadrženou ženu, a šel se podívat, o koho se jedná. Vešel ke Guziurům a tam ho zajistili. Zdálo se, že němečtí vojáci byli přesvědčeni, že Životice jsou plné partyzánů, prohledávali i obilí a opatrně se schovávali za stromy.

Wiktor Palowski, bratr

Můj bratr Alojzy se šel podívat za bratranci Guziurovými, co bydleli kousek od nás. Chvíli potom šla matka ke Guziurovým pro vodu, protože jsme ještě neměli studnu, a vyprávěla, že našeho Alojzyho spolu s ostatními hlídají na dvoře gestapáci. Potom je v lese u Životic zastřelili. O všech okolnostech vraždění jsme se dověděli až po válce, kdy se teprve začalo po vesnicích mluvit a občané si vyprávěli o celé tehdejší situaci. Přestože jsme slyšeli v lese střelbu, nevěděli jsme, že gestapo stříli lidi.

Jan Palowski, bratr

Antoni PIEGRZYMEK Nar. 6. 6. 1921 v Horní Suché, národnost: česká, povolání: horník, bydliště: Horní Suchá 49.

Bratranec Piegrzymek bydlel u nás. Ještě spal, protože přišel až ve dvě hodiny po půlnoci z Albrechtic od snoubenky. Když přišlo gestapo, ležel společně s mými bratry a společně s nimi ho také sebrali a zastřelili.

Marie Palowská, sestřenice"

Pomník občanu zastřelenému nacisty na území Životic za 2. světové války.

Stavba je provedena z godulského pískovce. Jména vytesána bez vybarvení.